Čchi-kung

Čchi-kung

Čchi-kung je prastará metóda kultivácie čchi v tele, ktorá ponúka zharmonizovanie jej toku, následne dokonca aj jej zmnoženie a tým aj aktiváciu samoliečiacich mechanizmov tela. Čchi-kung bol oddávna považovaný za súčasť medicíny, hlavne prevencie. Je teda vynikajúcim prostriedkom na vytvorenie základnej stability zdravia.

 

Zimné čchi-kungové stretnutia sú prirodzene zamerané na náš najhlbší zdroj energie – obličky. Tie sú podľa teórie piatich fáz (elementov) v zime najviac vyčerpávané a potrebujú našu pozornosť a starostlivosť. Ak sa staráme o obličky, osoh majú z toho aj náš nervový systém, kosti, chrupavky, kĺby, chrbtica, platničky, či sluch. Ovplyvníme tým aj množstvo čchi, ktorou disponujeme a vnútorné naladenie.

 

Na svojich hodinách sa zameriavam na prax vnútornej kultivácie cez jednoduché cvičenia. Tie zahrňujú dýchanie, vedenie pohybu cestou meridiánov, očisťovanie orgánov, vnútornú vizualizáciu a meditáciu. Využívam niekoľko jednoduchých tradičných čchi-kungových foriem, študentom však hlavne ponúkam vyskúšať si prácu s čchi vo svojom tele cez jednoduché pohybové vzorce. Každá hodina je zakončená meditáciou v stoji čan-čuang, tzv. „objímanie stromu“. Čchi-kung odporúčam všetkým, ktorí cítia zodpovednosť za svoje zdravie a chcú ho udržiavať v dobrom stave aj vlastným pričinením.

 

====
KDE: Yoga House
DÁTUM KURZU: 30.11. -21.12. 2023 (4 lekcie)
KEDY: 10:00 – 11:15
DEŇ: každý štvrtok
CENA: 48 Eur
LEKTOR: Zuna Vesan
REGISTRÁCIA: bit.ly/41ImcS9
Cena je fixná, platí sa celý kurz. Miesto Ti držíme počas celého kurzu. Náhrady nie sú možné.

====

====
KDE: Yoga House
DÁTUM KURZU: 11.1. -14.3. 2024 (10 lekcií)
KEDY: 10:00 – 11:15
DEŇ: každý štvrtok
CENA: 120 Eur
LEKTOR: Zuna Vesan
REGISTRÁCIA: bit.ly/44XxcfT
Cena je fixná, platí sa celý kurz. Miesto Ti držíme počas celého kurzu. Náhrady nie sú možné.

====

 

Cvičenia čchi-kungu vedie:

Zuna Vesan, autorka kníh Tao cesta ku zdraviu, Meridiány – dráhy života a Cvičenie ako liek. Taoizmu sa venuje už cez 20 rokov, v súčasnosti je žiačkou majstra Zhong Xue Chao. Každoročne vedie zimné a letné taoistické ústrania a čchi-kungové retreaty v prírode Bielych Karpát a Orlických hôr. Je zakladateľkou slovenskej Školy shiatsu a TAO.