Deň / Dátum / Čas

sobota / 20.04.2024 - 21.04.2024 / 9:00 - 18:00

 

Uvoľnenie svalov môže mať rôzne podoby. Rôzne vrstvy a kvality. Myslím, že každý z nás, kto si prešiel jogovými pozíciami, pranayamou, čchi kungom, atď, zažil niečo podobné. Vtedy, keď si človek myslí, že už je naozaj uvoľnený, tak po chvíli zistil, že vlastne ešte nie. Vlastne vôbec nie. A nájde ďalšiu a ďalšiu rovinu napätia a spôsobu uvoľnenia. Ak si to ešte nezažil. Nevadí. Zažiješ. Ak chceš. Lebo bez toho sa to nedá.

 

Uvoľnenie je pre mňa jedných z najkrajších a zároveň najzložitejších praxí, aké som kedy robil. Je to veľmi príjemná a výživná prax. Avšak, existujú roviny, kde má uvoľnenie zákaz. Prinajmenšom v sebe obsahuje veľké výzvy. Po rokoch sledovania tohto mechanizmu u seba, či počas individuálnej a skupinovej práce s ľuďmi, som tomu dal názov “zakázané uvoľnenie”. Lebo naozaj tam môže existovať určitý zákaz. A veľa krát je emočne veľmi, veľmi nabitý.  Dotýka sa totiž tých najsilnejších tém našej existencie.

 

Vedomá práca so svalmi, s veľmi detailnou prácou s napätím a uvoľnením, môže byť naozaj veľmi liečivá a sebaobjavná. Ak si človek dovolí odovzdať gravitácii určité svoje časti identity. S týmto princípom pracujú rôzne smery. Niektoré školy kranio-sakrálnej biodynamiky, continuum movement, vnútorné bojové umenia, či rôzne, na telo zamerané meditačné techniky. Záleží na vrstve, v ktorej sa pohybujeme. Každá metóda s tým môže pracovať trochu inak. Nie je lepšia ani horšia, hlbšia alebo plytkejšia vrstva. Je len taká aká je. Ide len o to, všimnúť si, v ktorej vrstve sa asi nachádzame my samy. A v nej pracovať na uvolnení.

 

Počas tohto workshopu si ukážeme veľmi jednoduché a základné somatické cvičenia pre každého. Povieme si o nich aj teoreticky v kontexte “trauma informed” metód a vhodného settingu pre takúto prácu. Čo vytvára dobrý základ, na to aby sme si ukázali veci hlavne prakticky. Ukážeme si ako sa postupne buduje takáto prax v moderných somatických prístupoch, ktoré sa snažia opierať o najnovší výskum tela, mozgu a vedomia. Povieme si aj niečo o mýtoch a spirituálnych bypassoch. Ktoré sa veľa krát javia ako uvoľnenie. Ale práve naopak. Sú buď o kolapse, zamrznutí, či disociácii. A je to v poriadku. Pozvánkou je ísť z týchto miest viac k Sebe. V kontexte tohto workshopu, ku svalom.

 

Postupne sa dotkneme aj miest, kde môžeme natrafiť na určité vrstvy, ktoré nie je úplne ľahké uvoľniť. Čo je bežné. Nejde o to, to urobiť hneď. Ide o to sa rozhodnúť, či to vôbec chcem. A ak to chcem, tak to len znovu a znovu, …a znovu urobiť. Až kým sa to nestane našou bežnou súčasťou. Takto sa postupne dostávame do svojich svalov veľmi plným stelesneným spôsobom. Vybudujeme si mechanizmy, ktoré mi pomôžu pri tom, ako byť s hlbším kontaktom s vlastnými emóciami. A zároveň sa naučím, ako ich rýchlejšie regulovať. A v neposlednom rade mením svoj vzťah ku gravitácii. Čo je fyzicky, ale aj psychicky, prinajmenšom, veľmi životne osviežujúce.

 

Tento workshop je súčasťou 3. dielnej Školy relaxácie. Táto základná séria somatických workshopov sa skladá ešte z dvoch tém: “,  Koža – embryológia, energetická prítomnosť a dotyk ako medicína” a “Dych kostí a tao vnútorného pohybu”. Do leta nám zostáva ešte “Dych kostí…” 29.-30. jún. Ak by ti nejaká časť chýbala, a rád by si si ju doplnil, tak po lete pôjdeme opäť celú sériu odznova.

 

====
ŠKOLA RELAXÁCIE: Svaly, emócie a gravitácia
KDE: YOGA HOUSE BRATISLAVA
DEŇ: 20.4. a 21.4. 2024, sobota a nedeľa
ČAS: 9:00 – 18:00
CENA: 150 Eur
LEKTOR: Martin Ďuriš
REGISTRÁCIA: bit.ly/48EwoPA

====

Martin Ďuriš je pohybovo-somatický terapeut a lektor, ktorý sa špecializuje na integrálnu holotropnú prax a vedomú pohybovo-somatickú prácu, ako nástroj pre hlbšie seba-spoznávanie a rozvoj. Úprimne ho zaujíma téma zdravia ako taká, v jeho mnohých podobách. Vo Veľkej Británii študoval Health & Physical Activity Foundation Degree. Tento smer je zameraný na “health promotion”. Základnou témou je rozvoj jedinca a komunity cez fyzickú aktivitu a umenie. Táto téma ostáva aj naďalej jeho hlavným zámerom a predmetom ďalšieho štúdia.

 

Základ jeho práce tvorí integrálna jogová terapia, ktorú vyštudoval pod vedením Dr.Ganesha Mohana a Dr. Güntera Niessena, ktorí efektívne prepájajú múdrosť odkazu jogy a užitočné poznatky modernej medicíny. Jeho život a spôsob práce veľmi ovplyvňujú prístupy k telu a vedomiu človeka, ktoré pochádzajú z rôznych tradícií múdrosti, bojových umení a šamanizmu. Tieto princípy môžeme nájsť aj v modernej medicíne, osteopatii, či súčasných pohybovo-somatických terapeutických smeroch. Zjednocujúci princíp, ktorý spája to prastaré, s tým súčasným, je pohyb vody, dotyk, frekvencia a rešpekt voči sile Vnútorného Liečiteľa, ktorú ma k dispozícii každý z nás. A práve tieto princípy, tvoria základ Martinovej práce.

 

Martin je facilitátorom holotropného dýchania a integrálnej holotropnej terapie. Grof Transpersonal Training je zameraný na transpersonálnu psychológiu, zmenené stavy vedomia, hlbšiu prácu s telom a vedomím. Veľkou inšpiráciou je pre neho aj naďalej proces orientovaná práca a nasledovanie živosti Poľa. Martin pristupuje ku klientom celostným prístupom, kde logicky a citlivo spája poznatky a princípy z rôznych smerov východu a západu, ktoré podporujú zdravie človeka a komunity.

Do kalendára Google kalendár - iCal kalendár (MS Outlook a pod.)