Deň / Dátum / Čas

sobota / 03.12.2022 / 9:00 - 12:30

Na tomto workshope si predstavíme ashtangu z jej ľudskej stránky a zbavíme ju zaužívaných stereotypov.:) Osvojíme si základné pojmy a spôsoby cvičenia a zoznamime sa s ashtangou tak, aby ste nemali obavy z návštevy hodiny v žiadnom štúdiu. Predstavíme si koncept joga tristana – teda tri základné body (objekty pozornosti), na ktoré sa počas praxe oplatí zamerať a naučíme sa spolu zostavu denného jogového minima, ktorá je prvým krokom k vlastnej praxi. 20 minútová zostava je vhodná na vybudovanie si pravidelného návyku, vedomú kontrolu dychu  a zvýšenie telesnej flexibility.  Prevediem vás vedenou hodinou ashtangy (s modifikáciami pre začiatočníkov)  a predstavíme si základnú filozofiu ashtangy ako osemstupňovej cesty transformácie tela a mysle. Workshop je vhodný pre začiatočníkov, ktorým pootvorí dvere do sveta ashtangy,  ako aj pre pokročilejších praktikantov, ktori by sa radi posunuli vo svojej praxi ďalej a objavili jej hlbšie princípy.

 

Program:
Vedená hodina 1. Série s modifikáciami pre začiatočníkov (skrátená po navasanu – loďku)
Základné pojmy: ásana, dych, drishti (bandhy)
Zostava denného jogového minima a budovanie vlastnej praxe
Filozofia (8 stupňov ashtanga jogy)/ Otázky a odpovede

 

Ashtanga joga je ucelený systém jogového cvičenia pochádzajúci z juhoindického mesta Mysore  známy svojou dynamickosťou a na seba nadväzujúcimi pozíciami, ktorých poradie sa nemení – to dáva žiakovi možnosť sledovať svoj progres a ponoriť sa  pri každom cvičení hlbšie a hlbšie do praxe. V jednotlivých pozíciách je krátka výdrž po ktorej nasleduje dynamický prechod do ďalšej pozície (vinyasa). Týmto spôsobom sa cvičenie stáva akousi plynulou meditáciou v pohybe, pri ktorej sa buduje nielen fyzická kondícia, ale aj pokora a odhodlanie.  Špeciálna pozornosť sa pri tomto cvičení sústredí na dych, ktorý spolu s praxou vytvára tok energie a tepla, ktorým rozpúšťa fyzické a emočné bloky v tele.

 

====
ÚVOD DO ASHTANGA JOGY
KDE: YOGA HOUSE BRATISLAVA
DEŇ: 3.12. 2022, sobota
ČAS: 9:00 – 12:00
CENA: 25 Eur
LEKTORKA: Dominika Jančovičová
REGISTRÁCIA: bit.ly/3DJRChb

====

DOMINIKA
Joga je súčasťou môjho života približne od roku 2014, kedy som začala navštevovať skupinové hodiny jogy v Belgicku. Náhoda chcela, že to boli hodiny ashtangy a jej princípy ma oslovili natoľko, že som už inú formu jogy nevyhľadávala. To, že pozície nasledujú vždy v rovnakom poradí, nám umožňuje  hlboko sa ponoriť do praxe a postupne sa učiť zastaviť pohyby mysle alebo sa odosobniť od náročnej situácie, ktorú v živote práve prežívame.  Pocit, ktorý sa po joge dostavil bol návykový. Ten odstup, to ticho:) Po návrate na Slovensko som začala s vlastnou praxou a učiteľskou certifikaciou, ktorá mi otvorila dvere k hlbšiemu spoznávaniu nielen ashtangy, ale aj seba samej z novej perspektívy. Nesmierne ma teší, keď môžem takýto zážitok sprostredkovať aj iným.
Do kalendára Google kalendár - iCal kalendár (MS Outlook a pod.)