Deň / Dátum / Čas

sobota / 02.12.2023 / 18:00 - 19:30

Všetci túžime po vnútornom pokoji a pokojnej, uvoľnenej mysli. V našom každodennom živote nás však často trápi množstvo emócií. Pri tejto príležitosti sa Dolpo Tulku Rinpočhe zameria na to, ako môžeme lepšie rozpoznať a transformovať tie emócie, ktoré nás rušia, vrátane tých nevedomých, aby sme viedli radostný život.

 

Dolpo Tulku, tiež nazývaný Tulku Sherab Zangpo, sa narodil v rodine Lámu v Dho Tarap, v Dolpo v Nepále v roku 1982. Vo veku 9 rokov sa stal mníchom v kláštore Kanying Shedrub Ling v Nepále v roku 1991 a krátko nato ho Dilgo Khjence Rinpočhe rozpoznal ako tretie znovuzrodenie Dolpo Ňingčhung Drubthob-a. Potom bol poslaný do kláštora Namdroling, v Indii, aby získal kláštorné vzdelanie pod vedením Penora Rinpočheho.

 

V roku 1994 sponzorovalo združenie Dolpo People’s Welfare Association pre neho veľký oficiálny obrad intronizácie v kláštore Shechen, v Káthmandu, uprostred viac ako desaťtisíc rodákov z Dolpo a priľahlých regiónov. Preto dostal zodpovednosť viesť tri hlavné kláštory, tri centrá pre ústrania a ľudí z Dolpa. Počas štúdia tantrických obradov a rituálov v kláštore prijal pozíciu Vadžračárju.

 

V roku 1997, keď mal len 15 rokov, vstúpil do inštitútu Ngagyur Nyingma, prestížnej kláštornej univerzity v kláštore Namdroling, kde desať rokov študoval, debatoval a skúmal všetky učenia sútier a tantier Pána Budhu pod vedením viac ako štyridsať učencov a majstrov vrátane Jeho Svätosti Penor Rinpočheho. Študoval tiež tibetskú literatúru, poéziu a svetskú a náboženskú históriu Tibetu. Vo všetkých skúškach dosiahol najvyššie známky. Vďaka svojej veľkej učenosti a skúsenostiam, bol vymenovaný za mladšieho učiteľa a člena redakčného výboru Ngagyur Rigdzoda, keď bol ešte študentom ôsmeho ročníka.

 

Penor Rinpočhe ho poučil v praxiach cyklu Namčhö, ktorý kombinuje praxe mahámudry a dzogčhenu. Dolpo Tulku Rinpočhe teraz učí inštrukcie podľa schopností svojich študentov. V roku 2007 ukončil svoje pokročilé štúdiá buddhizmu, po čom bol vymenovaný za plnohodnotného akademického učiteľa na Ngagyur Nyingma Institute. Odvtedy sa stal veľmi uznávaným lektorom a bol pozývaný, aby prednášal na mnohých medzinárodných konferenciách a podujatiach.

 

V roku 2008 sa prvýkrát po 17 rokoch vrátil do Dolpa, aby navštívil svoje kláštory a bol tam intronizovaný. Na tejto ceste ho sprevádzal nemecký filmový tím, ktorý natočil oceňovaný dokument „Dolpo Tulku – Návrat do Himalájí“. Odvtedy Rinpočhe veľa cestoval po Ázii a Európe, aby vyučoval budhistickú filozofiu, robil verejné prednášky o výcviku mysle, organizoval semináre o strese a syndróme vyhorenia a zvýšil povedomie o situácii v Dolpo.

 

Od roku 2007 začal v Dolpo realizovať projekty spolu s miestnym obyvateľstvom. Charitatívna nadácia The Dolpo Tulku Charitable Foundation bola zaregistrovaná u nepálskej vlády v roku 2010 a jej hlavným cieľom je podpora ochrany životného prostredia, zlepšenie zdravotnej starostlivosti a efektívna kombinácia moderného a tradičného vzdelávania.

 

====
KDE: YOGA HOUSE BRATISLAVA
DÁTUM: 2.decembra 2023
KEDY: sobota
Čas: 18:00 – 19:30
CENA: 15 Eur
LEKTOR: Dolpo Tulku Rinpoche
REGISTRÁCIA: bit.ly/3rJ4vWQ
Na workshope bude prítomný aj tlmočník, ktorý bude prednášku prekladať do slovenského jazyka.

====

 

Do kalendára Google kalendár - iCal kalendár (MS Outlook a pod.)