Deň / Dátum / Čas

sobota / 25.03.2023 / 9:30 - 12:30

 

Two beautiful women in one relaxing Saturday morning. We would love to invite you for vibriating workshop of Pralaya yoga with Laurence, which opens up your body and Gong bath with Katka, which allows you to receive the frequencies of great healing. We experienced both of these amazing women and this combination will bring you to higher level of understanding, how our energetic body works. You are very welcomed to join us.

Pralaya yoga 

Created by Robert Boustany, Pralaya yoga is characterized by a series of alignments techniques specifically designed to balance, protect and prolong the longevity of the joints and muscles fibers by identifying and strengthening the weakest muscles, loosening tight muscles, breaking down fascia connective tissue, and by opening fascia lines.

The resulting alignments help prevent injuries, accelerate the healing process of existing imbalances, release physical tension, develop strength and flexibility, generate and release energy flow.

With Pralaya we access the energetic field. The sound vibrations of the gongs and singing bowls come into resonance with our inner vibration to expand our awareness and amplify the energetic field to infinite space. If you wish to, you will receive a short massage of the upper body during sound bath from Laurence. A precious aroma will be used to activate the first chakra, which connects to the sens of smell and provids security. You will be cared for by Laurence with Prem Sparsha, touch of unconditional love. The sens of touch connects to the heart space and the unlimited spatiality of consciousness.

Though you will be provided with blankets, we suggest you bring your favourite tops&socks to keep you warm and comfortable.

 

Gong bath 

Gong je holistický rezonančný nástroj, ktorý dokáže produkovať priestorové vibrácie. Sila gongu spočíva v jeho jedinečných kvalitách vibrácií, ktoré pôsobia na ľudské telo, mysel a ducha.

Gongy sú súsúčasťou holistického liečenia na báze frekvencií  a vibrácií tak ako tibetské, krištáľové misky, a ďalšie rezonančné nástroje, ktoré pomáhajú telu dostať sa do stavu hlbokej relaxácie. Vtedy naše telo dokáže uvoľniť  napätie, naštartovať životnú silu a spustiť samoliečebné procesy. Zvukovo- vibračný kúpeľ nám napomáha dostať sa do stavu vnútorného pokoja, upokojenie mysle a prinavracia nám stratenú rovnováhu. Vibrácie dokážeme precítiť každou bunkou nášho fyzického celého tela a dostáva sa aj do tých najhlbších štruktúr. Na záver odchádzame oddýchnutí  a zrelaxovaní.

 Harmonizácia zvukom – má okrem iného aj tieto účinky:

  • ladí disharmonické bunky tela do rovnováhy (podobne ako biorezonancia),
  • pomáha na hmotnej úrovni (upravuje tlak, srdcový tep, zvýši tvorbu imunitných buniek, mení svalové napätie, reguluje hormonálny a nervový systém, upokojí a prehĺbi dýchanie),
  • pomáha na psychickej a duševnej úrovni (uvoľňuje procesy z podvedomia do vedomia, otvára dvere naprieč časom a priestorom)
====
PRALAYA YOGA & GONG BATH
KDE: YOGA HOUSE BRATISLAVA
DEŇ: 25.3. 2023, sobota
ČAS: 9:30 – 12:30
CENA: 36 Eur
LEKTORKA: Laurence & Katka
REGISTRÁCIA: bit.ly/3XFBGFo

====

 

KATARINA NAIRA

Je sprievodkyňou cez rezonančné naśtroje – soundhealer. Pracuje s informáciami frekvencií zvuku a ich vplyvom na náš každodenný život. Pomáha ukotviť všetko nové tam kde staré už doslúžilo s rešpektom k individuálnej ceste každého človeka.

TRIKONA DEVI

Laurence has always put the spiritual quest at the heart of her life, exploring the body as it is lived, as a gateway to a modern and ancient traditional space. She spent seven years primarily in India, dedicated to living daily the teachings with which she resonates, both self exploring and immersing herself in the authenticity of the traditions that each of her masters embody.

 

Do kalendára Google kalendár - iCal kalendár (MS Outlook a pod.)