Zdravý chrbát

Zdravý chrbát

Joga pre zdravý chrbát sa postará o našu spokojnosť. Ak sa niekto necíti šťastný, asány to ukážu. Reč tela dokonale vystihuje, ako sa práve cítime. V jednoduchosti to znamená, aké máme držanie tela, také má rozpoloženie aj naša myseľ. A platí to aj naopak, aký dokážeme zaujať postoj v našej mysli, tak sa následne bude držať naše telo. Čo je úžasná správa, nič nie je stratené, preto je prevencia vždy lepšia ako samotná liečba.

Šesť týždňov si rozložíme láskavo a terapeuticky, aby sme vytvorili celok, ktorý nás počas jesene zharmonizuje. Posilníme oslabené svaly, natiahneme skrátené svaly, aby sme znížili napätie, ktoré prenáša stres, uvoľníme stuhnuté oblasti pozdľž celej chrbtice. Joga na zdravý chrbát sa bude sústrediť v neposlednom rade na dýchanie, metodické dýchanie, ktoré zvýši prietok kyslíku do mozgu a nastaví rytmus v tele a mysli. Táto aktivita spojená s asánami, je istou formou meditácie v pohybe, ktorá rozptýli stres, úzkosť, pričom zmierni prípadné bolesti chrbtu spôsobené psychologickými a emocionálnymi faktormi. Nebude chýbať meditácia, kde sa prepojíme s koreňmi, napojíme na zdroj slnka a pozdľž našeho kmeňa rozprúdime nekonečný tok energie, objavíme tú nekonečnú harmóniu a balans, ktorý každý v sebe nosíme.

TÉMY
1. Chrbtica – opora a strom života,
Chrbticu tvorí sieť spletí ktorými prúdi do tela životná sila. Z miechy vychádzajú nervy, ktoré inervujú vnútorné orgány.
Každý týždeň sa prevedieme, cez laboratórium asán, popri joge sa napojíme na konkrétne orgány, ktoré sú v danej oblasti, uvedomíme a precítime naše energetické centrá, pochopíme psychosomatický pôvod, prípadných bolestí, alebo komunikácie našej chrbtice s nami.

2. Krčná chrbtica Vishudha, element zvuk, výraz života
Harmonizácia hrdla, štítnej žľazy, priedušnice, úst a zubov.
Mentálna a emocionálna oblasť je osobné vyjadrovanie sa, schopnosť vôle, viera a vedomosti. Asánami nás budú sprevádzať merudana-asána, strom vo vetre, Bhega-asána a hlasové vibrácie budú osviežením špeciálne pre túto časť chrbtice.

3. Hrudná chrbtica Anahata, element vzduch, sídlo vitality
Hrudná oblasť chrbtice je spojená s pľúcami, srdcom, rebrami, bránicou a ramenami, predĺžením nášho srdca.
Mentálna a emocionálna oblasť sú pocity smútku, radosti, lásky, dôvery a odpustenie. V laboratóriu asán budú zdokonalené matsja-asána ryba, uštra-asána ťava, vrkša-asána strom, trikona-asána a bojovníci. Hrudnú chrbticku, presvetlíme, otvoríme a uvolníme cez aromaterapiu a vône, s prepojením zdroja radosti zo života. Ako povedal Vauvenargues: Najkrásnejším darčekom duše človeka je schopnosť radovať sa.

4. Drieková chrbtica Manipura, element oheň, brána k životu
Orgány v oblasti hrudnej chrbtice sú brušné svaly, žalúdok, pečeň, žlčník, obličky, pankreas, slezina a iné.
Mentálnou a emocionálnou oblasťou sú osobné hranice, rešpekt samého seba, schopnosť rozhodovania sa. A asány? Páršva-kona-asána, nataradža-asána tanečník, matsjendra-asána. Mantra óm sa rozvibruje v drieku a oblasti bruška. V meditácii zavnímame svoju vnútornú intuíciu, hlas a harmóniu. Masáž v oblasti drieku a vnútorných orgánov, cez balasánu, pozíciu dieťaťa.

5. Krížová chrbtica a kostrč Swadistana s Muladhara, element voda a zem, kolíska života a dielňa trávenia
Krížová chrbtica je spojená so sexuálnymi orgánmi, hrubým črevom, panvou, močovým mechúrom a kostrč s dolnými končatinami, chodidlami a imunitným systémom. Mentálna a emocionálna oblasť s flexibilitou, kreativitou, vzťahmi a sexualitou, koreňmi, rodinou, financiami a cítením sa v tele ako doma. V laboratóriu asán sa stretneme s makara-asáne krokodýlom, kolískou, hala-asáne pluhom a nava-asánou loďkou. Silná panva zharmonizuje naše močové cesty a zvýšime vedome pocit rozkoše. Správnym prekrvením zharmonizujeme prúd prány a energie. Posilníme silu zeme a silu života v nás.
Tajomstvo úspechu v joge tkvie v tom, že nesledujeme len jeden z cieľov svojho života, ale celý život. Šri Aurobindo
To platí aj pre chrbticu, skúmame a staráme sa o ňu celú.

====
KDE: Yoga House Bratislava, Sála 3
DÁTUM KURZU : 11.9. – 10.10. (6 lekcií)
KEDY: každý pondelok
ČAS: 16:45 – 17:55
LEKTOR: Ivana Straková
CENA: 72 Eur
REGISTRÁCIA: bit.ly/44emYaA

Cena je fixná, platí sa celý kurz. Miesto Ti držíme počas celého kurzu, kedže počet miest je obmedzený na 10 ľudí. Náhrady nie sú možné.
====

IVANA STRAKOVÁ

PONDELOK 16:45 – 17:55

REGISTRÁCIA POTREBNÁ !!! VIĎ HORE V DETAILOCH